Avokádo a klíčky – dokonalá kombinácia! 

Papáte doma AVOKÁDO A KLÍČKY? Nie? Tak je to tak obrovská škoda! Spolu totiž tvoria neodolateľnú kombináciu. A to teraz nehovorím len o zdraví! Chuťovo sú spolu rovnako neodolateľné ako na obrázku.

Vyskúšajte použiť avokádo na pečivo ako maslo.  Jednoducho si zrelé avokádo vidličkou rozotrite na čerstvý chlebík alebo žemličku, dochuťte ho himalájskou soľou, korením, pokvapkajte citrónovou šťavou a ozdobte klíčkami.

Alebo si z nich vymixujte zelený smoothie nápoj. Recept naň nájdete tu: https://kathushkinekulinarium.wordpress.com/2016/02/11/vyzivne-smoothie-s-klickami-a-kurkumou/

Processed with VSCO with a6 preset

Avokádo obsahuje kvalitné mastné kyseliny a vysoký podiel tuku, ale toho prospešného. Je vo všobecnosti známe, že ak v našej strave nahradíme nasýtené tuky nenasýtenými (ktoré v avokáde výrazne prevažujú) znížime tým množstvo cholesterolu v krvi a vo všeobecnosti znížime pravdepodobnosť výskytu srdcovo-cievnych ochorení. K jeho plusom patrí aj vyvážené zloženie bielkovín, vitamínov a minerálnych látok a jeho obsah lecitínu a medi, ktorá je nevyhnutná na tvorbu červených krviniek. Obsahuje veľa vitamínu B6, E, C, železo, magnézium, fosfora a k tomu viac draslíka ako banány. Avokádo neobsahuje žiadny cholesterol ani sodík. Odporúča sa aj pre tehotné ženy a dojčiace matky, pretože je ideálnym zdrojom bielkovín. Avokádo je ovocie, ktoré majú povolené aj cukrovkári, pretože pomáha znižovať hladinu cukru v krvi.

Klíčky sú bohatým zdrojom minerálnych látok, vitamínov, enzýmov, stopových prvkov a rastlinných bielkovín v koncentrovanej forme. Už po dvoch hodinách klíčenia sa v semienku zvyšuje obsah vitamínov a balastných látok o 50 % až 200%. V praxi to znamená, že keď zjete lyžicu naklíčených semien napr. reďkovky, zaplavíte svoje telo množstvom prospešných zlúčenín, ktoré by ste inak museli získať zjedením približne 30 kusov dozretých reďkoviek. To už stojí za pozornosť, čo poviete? S takýmto vysokým obsahom vitamínov je len logické, že klíčky majú liečivé a regeneračné účinky. Uplatňujú sa pri liečbe cukrovky, cievnych ochoreniach i poruchách metabolizmu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s